Records

Men's Track & Field Records

Facility Records at the Track & Field Center at Gately Park

EVENT

NAME

RECORD

60 METERS

MICAH WILLIAMS (OREGON)

6.55

200 METERS

ISAIAH TROUSIL (NORTHERN IOWA) 20.72

300 METERS

TYLER JOHNSON (OHIO STATE) 32.55

400 METERS

WELLINGTON VENTURA (UCONN) 46.26  

600 METERS

WILL SUMNER (UNATTACHED / GA) 1:15.58

800 METERS

SHANE STREICH (ATLANTA TC) 1:45.90   

1000 METERS

NICOLAS DOVALOVSKY

2:32.63

MILE

COOPER TEARE (NIKE) 3:50.17  

1600 (HS)

DREW ROGERS

4:11.77

3000 METERS

JAMES WEST (UNATTACHED) 7:44.73

2 MILE

DREW ROGERS

9:00.21

3200 METERS

DREW ROGERS

9:02.08

5000 METERS

ZACH PANNING (HANSON BROOKS PROJECT) 13:36.87 

60 METER HURDLES 39” (HS)

TAMAAL MYERS II (UNATTACHED)

8.02

60 METER HURDLES 42” (COLLEGIATE)

JOSHUA ZELLER (MICHIGAN) 7.77

LONG JUMP

SHOMARI ROGERS-WALTON (INDIANA STATE) 24’ 08.25/7.52m

TRIPLE JUMP

EMMANUEL IHEMEJE (OREGON) 54’ 9”/16.69m

HIGH JUMP

SHAUN MILLER (OHIO STATE) 7’ 1”/2.16m  

SHOT PUT 12LBS

ELI PENX (DANIELLE BOONE HS) 65’ 9”/20.04m 

SHOT PUT 16LBS (COLLEGIATE)

DARIUS KING (NORTHERN IOWA) 64’2.25”/19.56m         

WEIGHT THROW

JOE ELLIS (UNATTACHED) 78’ 11.5”/24.07m

POLE VAULT

LUKE WINDER (RISE POLE VAULT) 18’ 3”/5.56m
4X200M RELAY NEW IMAGE TRAINING GROUP 1:29.45

4X400M RELAY

MICHIGAN

JACOB KOERNER, MILES BROWN, LAWRENCE GILLIAM, DUBEM AMENE

3:11.53            
4X800M RELAY

GEORGETOWN

TIM MCINERNEY, ABEL TEFFRA, MATTHEW RIZZO, PARKER STOKES

7:23.62
DISTANCE MEDLEY RELAY

OREGON

REED BROWN, ELLIOTT COOK, MATTHEW ERICKSON, JAMES GORMLEY  

9:34.70

Women's Track & Field Records

Facility Records at the Track & Field Center at Gately Park

EVENT

NAME

RECORD

60 METERS

KEMBA NELSON (OREGON) 7.20    

200 METERS

JADYN MAYS (OREGON) 23.27  

300 METERS

ANAVIA BATTLE (OHIO STATE) 38.23

400 METERS

ALIYAH ABRAMS (GUYANA) 52.38

600 METERS

AURORA RYNDA (MICHIGAN) 1:27.05 

800 METERS

OLIVIA BAKER (ATLANTA TRACK CLUB) 2:00.39  

1000 METERS

ROISIN WILLIS (STEVENS POINT RUNNING CLUB)

2:41.53

MILE

JOCELYN QUILES (INDIANA STATE) 4:45.90  

1600 (HS)

MARY GRACE HEGBERG (UNATTACHED) 4:51.20   

3000 METERS

SCARLET DALE (WISCONSIN) 9:13.49   

2 MILE

ANNA PERRY

11:02.24

3200 METERS

PAITYN NOE (XLR8 IOWA TR) 10:23.20 

5000 METERS

NATOSHA ROGERS (HANSON BROOKS PROJECT) 15:20.42  

60 METER HURDLES

HANNAH CONNELL (SOUTH FLORIDA) 8.20  

HIGH JUMP

PATRICIA MROCZKOWSKI (UCONN) 5’ 11.25”/1.81m

LONG JUMP

AMEIA WILSON (MICHIGAN) 20’ 3.75”/6.19m  

TRIPLE JUMP

THEA LaFOND (UNATTACHED) 47’ 0.5”/14.34m 

POLE VAULT

JESSICA MERCIER (MICHIGAN) 14’ 3.5”/4.36m 

SHOT PUT 8.8LBS

ADELAIDE AQUILLA (OHIO STATE) 62’ 07.25”/19.08m 

WEIGHT THROW

SHAUNIECE O’NEAL (SOUTHERN ILLINOIS) 75’ 10”/23.11m
4X200M RELAY TRACK LIFE U (DETROIT/PAL) 1:37.09   

4X400M RELAY

OREGON 

ELLAY CLAYTON, SHANIYA HALL, KATRINA WRIGHT, SHANA GREBO

3:33.84
4X800M RELAY

GEORGETOWN

RACHEL SESSA, KIERRA BOTHWELL, SIERRA DINNEEN, MELISSA RIGGINS

8:41.60
DISTANCE MEDLEY RELAY

OREGON

EMILIE GIRARD, DANIA HOLMBERG, CARLY KLEEFIELD, ANETA KONIECZAK

 11:07.42
4 X MILE RELAY   19:30.13